Стоманени въжета (метални въжета) е вид продукт производствено получен чрез заплитането на стоманени телове в нишки, които от своя страна се усукват за да се образува метално въже. Стоманени въжета (метални въжета) са един от най-важните компоненти на повдигателните съоръжения. Ние предлагаме внос на стоманени въжета с гарантиран произход и качество, придружени със сертификат. Качеството на стоманените въжета, напълно отговарят на необходимите Европейски стандарти. Може би най-доброто съотношение цена-качество. Можете да си купите метално въже чрез уебсайта на нашата компания.
Конструкция на метални въжета определя тяхното предназначение. За безопасна и трайна работа както на въжето, така и на целия механизъм е много важно да изберете правилното стоманено въже, като вземете предвид основните му параметри: Стандарт, дизайн, усукване, сърцевина, сила на скъсване, покритие и др. Ако изберете грешно метално въже един по един или няколко параметъра, последствията могат да бъдат много различни: от намаляване на експлоатационния живот на въжето в механизма (износване, счупване) до преждевременно износване на повдигащия механизъм. За да направите правилния избор на стоманено въже – прочетете информацията по-долу или се консултирайте с нашите специалисти.
Стоманени въжета имат редица характеристики, които се наричат “Класификация на стоманените въжета“.
Така че нека се опитаме да разберем отличителните характеристики и да класифицираме стоманени въжета:
1) Стоманени въжета могат да се различават по вида на конструкцията:
- Единично усукване (едножилно) – Въжета, при които един, два или три слоя тел са навити спирално на няколко слоя. Въжетата от едно усукване, които се състоят от кръгла тел, се наричат спирални. Метални въжета с едно усукване, предназначени за по-нататъшно усукване в въже, се наричат въжени снопове.
- Двойно усукани – Стоманени въжета, състоящи се от нишки, усукани в един или повече слоеве. Най-популярни са еднослойните шестжилни и осемжилни въжета с двойно усукване..
- Тройно усукване (три нишки) – Метални еднослойни въжета, състоящи се от нишки.
2) По тип контакт на проводника:
- ТК – въжета с точков контакт на проводници в нишки. Производството на този вид въже е доста сложно. Това директно зависи от броя на слоевете тел в нишката. В този случай проводникът се пресича между слоевете на металната нишка.
- ЛК – въжета с линеен контакт на проводници в въжена нишка. Диаметърът на въжето се определя въз основа на дизайна на нишката. Когато се използва тел със същия диаметър в слоевете на външната нишка на въжето, видът на въжето ще бъде ЛК-O. Ако във външния слой на нишката има тел с различен диаметър, кабелът ще бъде от типа ЛК-Р. Има метални въжета, при които тела в различните слоеве на въжената нишка може да бъде с различен или един и същ диаметър. Такива въжета принадлежат към типа ЛК-РО. Стоманените въжета от типа ЛК превъзхождат въжетата от типа ТК по експлоатационни характеристики и показатели.
- ТЛК-O – Точкови линеен контакт на проводници в нишка от стоманени въжета.
3) Сърцевина на метални въжета:
- ОС – Стоманени въжета с органична сърцевина. За да се осигури необходимата гъвкавост и в същото време еластичност на стоманеното въже, неговите централни нишки (сърцевина) са изработени от органични материали: коноп, сезал, манила, азбест, памучен плат. Позволено е да се използват синтетични материали в сърцевини от метално въже: полипропилен, найлон, капрон. Но металните въжета, изработени със синтетична сърцевина, не трябва да работят при повишени температури поради уязвимостта на синтетичния материал.
- МС – Стоманени въжета с метална сърцевина. Сърцевината от метал се прилага в случаите, когато е необходимо да се увеличи издръжливостта на металното въже, като същевременно се запази диаметърът и дизайнът му. Също така въжета с метална сърцевина се използват и на повишените температури.
4) По посока на усукване на нишки:
- Извиване на дясно усукване – стоманени въжета, при които сноповете на външния слой на въжето или външните нишки са усукани вдясно от центъра на напречното сечение. (по посока на часовниковата стрелка). Тази версия се счита за стандартна.
- Извиване на ляво – метални въжета, където външните нишки на въжето са усукани обратно на часовниковата стрелка
5) Чрез метода на усукване:
- Разсукващи се – нишките на стоманените въжета не са освободени от вътрешни напрежения и не се деформират преди усукване във въже. Забранено е използването на такива метални въжета върху кранове, асансьори
- Не разсукващи се – при оформяне на тела в нишка, а по-късно – нишки във въже, напрежението на телта се отстранява чрез изправяне и предварително деформиране. Невъртящите се кабели имат голяма гъвкавост, равномерно разпределение на натоварването върху нишки и проводници, повишена устойчивост на напрежение. Невъртящите се въжета могат да се използват на високи кранове и за асансьори на високи сгради.
6) Според степента на усукване въжета също се разделят на:
- Усукване – стоманени въжета с една и съща посока на усукване на всички нишки. Такива въжета включват стоманени въжета с шест и осем нишки с органично или метално ядро.
- Ниско усукване (MK) – Метални въжета, с обратна посока на усукване многослойни, многожилни. В тези въжета въртенето на въжето около оста си със свободно окачен товар се елиминира поради компенсиращите сили от противоположните посоки на усуканите слоеве нишки.
7) Според степента на баланс:
- Изправени – стоманени въжета, които не се деформират, когато се окачат или разхлабят свободно на хоризонтална равнина.
- Неизправени – Стоманени въжета, при които нишките не се отстраняват по време на производството. Свободният край на въже има тенденция да образува копче.
8) Относно механичните качества:
- ВК – от висококачествен метал
- В – обикновено качество
9) На покритие на повърхността на метални въжета:
- Непокрити – Обикновени стоманени въжета, които нямат защитен слой
- С поцинковано покритие:
- C – покритие на метални въжета за средно агресивна работна среда
- W – покритие на повърхността на стоманени въжета за твърда и агресивна работна среда
- Смазочна течност – покритие на жици на въже за много твърда и агресивна работна среда
PVC – стоманени (поцинковани) въжета
10) По предназначение:
- Товароподемни (D) – Този тип въже се използва за повдигане и преместване само на товари.
- Товароподемни-човешки (Лифтове, асансьор) – Използва се за повдигане и преместване на хора и товари. Това могат да бъдат стоманени въжета за пътнически асансьор, кошове, въжени линий и др.
11) Чрез производствена точност:
- Нормална точност – не е посочена
- Повишена точност (T) – много точна в производството по отношение на диаметъра на въжето.
12) По якостни характеристики:
Временни групи за маркиране на устойчивост на скъсване. Към днешна дата металните въжета се произвеждат с маркиращи групи 1570, 1670, 1770, 1960, 2160.
Опаковка от стоманени въжета, кабели:
На дървени барабани
Вътрешният диаметър на барабана трябва да бъде най-малко 15 пъти номиналния диаметър на въжето. Пръчката на барабана трябва да излиза над горния слой на навитото въже с най-малко два диаметъра на въжето с диаметър 25 mm и с по-малко от 50 mm с диаметър на въжето повече от 25 mm.
Позволено е да се навиват няколко дължини въжета със същия стандартен размер на един барабан. Стоманено въже трябва да бъде запечатан в двата края и здраво закрепен към барабана. Позволено е да се завързва външният край на въжето с тел или с лента с последващото му закрепване към вътрешната страна на барабана.
Също така е позволено увиването на метално въже с стреч фолио.
Навити на руло
Стоманено въже, навит в намотка, трябва да бъде плътно затегнат с въже, тел, метална лента на поне четири места, равномерно разположени по обиколката. Външният и вътрешният край на въжето трябва да бъдат запечатани и здраво завързани. След затягане на намотката на въжето, тя трябва да бъде опакована в стреч фолио. Това е необходимо, за да се предпази въжето от проникване на влага, както и от замърсяване по време на транспортиране.
Препоръчителни габаритни размери на намотките:
- външен диаметър – не повече от 1000 mm,
- ширина на намотката – не повече от 600-700 mm,
- вътрешният диаметър на намотката трябва да бъде най-малко 15 номинални диаметъра на въжето.
Препоръки за използване на стоманени въжета с различни конструкции:
– единично полагане на кръгли проводници
Те имат повишена твърдост, поради което се препоръчва да се използват в условия, при които няма динамични ъгли и преобладава натоварването при опън (армировка, мълниезащитни въжета, въжета за електропроводи, огради, кабелни проводници и др.).
– с направления като TK
Не се препоръчва за взискателни и интензивни повдигащи инсталации. Те се използват в условия, при които редуващи се усуквания и пулсиращи натоварвания са незначителни или липсват
– с направления като LK-O
Те имат повишена устойчивост на корозия, работят стабилно при условия на абразия, поради наличието на тел с увеличен диаметър в горния слой. Тези въжета се използват широко като повдигащи въжета на кораби и асансьори, спирачни въжета на шахтни повдигащи инсталации, теглещи въжета на въжени линии, въже за кранове и др.
– осем нишка тип LK-O
Въжетата са предназначени за различни повдигащи приложения, където се изисква повишена гъвкавост и устойчивост на повърхностно износване на проводниците.
– LK-R
Стоманените въжета с нишки от типа LK-R имат повишена степен на запълване на напречното сечение с метал и следователно са намерили приложение в различни повдигащи устройства с увеличени аксиални натоварвания. Особено с оглед на наличието във външния слой на проводници с малък диаметър. Въжетата могат да се използват в условия на излагане на агресивни среди.
– тройно полагане тип LK-R
Те имат повишена гъвкавост. Повишената структурна плътност дава възможност за увеличаване на тяхната якост, което прави възможно използването им на строителни и металургични кранове, минно-повдигащи инсталации, багери, надземни въжени линии като тягови, кабелни кранове и др.
– LK-RO
LK-RO въжетата се отличават с относително голям брой телове в нишките и следователно имат повишена гъвкавост. Наличието на относително дебели проводници във външния слой на тези въжета им позволява успешно да се използват в условия на абразивно износване и агресивни среди.
– тристранно
Те се характеризират с повишена структурна стабилност, голям коефициент на запълване и голяма поддържаща повърхност. Те се използват в условия на големи крайни натоварвания и повишено абразивно износване. Те се използват като главни устройства на подемни машини с триещи ролки и за многослойно навиване на барабан на лебедка.
– затворени конструкции
Те се използват като товароносители на въжени линии и въжени лифтове. Големият коефициент на запълване на метала на напречното сечение на въжето, максималната опорна повърхност, минималните еластични и остатъчни удължения по време на работа, способността на оформените проводници да запазят позицията си в въжето в случай на счупване, значителната височина на външната форма проводниците определят широкото използване на въжета със затворена конструкция в миннодобивната промишленост. Затворените въжета от поцинковани телове са намерили широко приложение при изграждането на различни инженерни и строителни конструкции (мостове, надлези, мачта, конструкции и др.) Като носещи елементи.
– с направления като LK-Z
LK-Z въжета, заедно с повишена гъвкавост, имат висока якост. Намерено приложение в почти всички отрасли в товаро-разтоварни и транспортни инсталации. Те обаче не трябва да бъдат изложени на агресивна среда, което се дължи на наличието на тънки запълващи проводници в въжената конструкция.
– с направления като TLK
Те имат увеличен брой телове в нишка и в резултат имат голяма гъвкавост. Те се използват за различни повдигателни съоръжения. Те се използват за вертикални минни подемници.
– армировка/пряди въжета
Стоманените въжета за армиране на стоманобетонни строителни конструкции се използват като предварително напрегната армировка за предварително напрегнати стоманобетонни конструкции.
– от комбинирани материали
Въжетата се използват за изграждане на риболовни мрежи и такелаж. Те имат повишена гъвкавост и здравина в сравнение с въжета, изработени от полимерни материали.
Употреба, приложение на стоманени въжета :
– строителство
– металургия
– машиностроене
– химическа индустрия
– самолетна и автомобилна индустрия
– вдигане на хора в асансьори, люлки, асансьори
– въжени линии, ски курорти, бизнес и др.
Ние предлагаме стоманени въжета в асортимент за:
– кранове: портални, мостови, куло, автокранове
– повдигащи механизми: телфери, лебедки, минни подемници
– повдигане на хора: в кошове, асансьори, лифтове, въжени линии
– крепежни елементи и подпори на кули, мачти, гръмоотводи
– опори и окачване: пътни знаци, банери, рекламни табели, лампи
Купете въжета стоманени на ниски цени при изгодни условия.